Siirry sisältöön

Aluehallituksen tehtävät

Aluehallitus johtaa hyvinvointialueen toimintaa hyvinvointialuelain mukaan. Aluehallituksen tehtävänä on

  1. vastata hyvinvointialueen hallinnosta ja taloudenhoidosta,
  2. vastata aluevaltuuston päätösten valmistelusta, täytäntöönpanosta ja laillisuuden valvonnasta,
  3. valvoa hyvinvointialueen etua ja, jollei hallintosäännössä toisin määrätä, edustaa hyvinvointialuetta ja käyttää sen puhevaltaa,
  4. edustaa hyvinvointialuetta työnantajana ja vastata hyvinvointialueen henkilöstöpolitiikasta,
  5. vastata hyvinvointialueen toiminnan yhteensovittamisesta,
  6. vastata hyvinvointialuekonsernin omistajaohjauksesta sekä hyvinvointialueen järjestämisvastuulle kuuluvien palvelujen muiden tuottajien ohjauksesta ja valvonnasta,
  7. huolehtia hyvinvointialueen sisäisestä valvonnasta ja riskienhallinnan järjestämisestä,
  8. huolehtia hyvinvointialueen sisäisen tarkastuksen järjestämisestä.

Esityslistat ja pöytäkirjat

Aluehallituksen esityslistat ja pöytäkirjat julkaistaan hyvinvointialueen asianhallintajärjestelmässä.

Aluehallituksen jäsenet

Aluehallituksessa on 13 jäsentä ja yhtä monta henkilökohtaista varajäsentä. Aluehallituksen jäsenten tulee olla valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Aluehallituksen jäsenet valitsee aluevaltuusto.

Aluehallituksen jäsenet ja varajäsenet 2022–2025

Aluehallituksen puheenjohtajana toimii Nina Brask (SDP), 1. varapuheenjohtajana Elina Inkeroinen-Lalu (Kok.) ja 2. varapuheenjohtajana Mikko Jaanu (PS). Esittelijänä toimii hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman.

JäsenVarajäsen
Nina Brask, SDP, puheenjohtaja
p. 040 195 4847
nina.brask@luottamus.kymenhva.fi
Pirjo Mussalo, SDP
p. 050 356 3439
pirjo.mussalo@luottamus.kymenhva.fi
Elina Inkeroinen-Lalu, Kok., 1. vpj
elina.inkeroinen-lalu@luottamus.kymenhva.fi
Johanna Hasu, Kok.
johanna.hasu@luottamus.kymenhva.fi
Mikko Jaanu, PS, 2. vpj
p. 040 704 1258
mikko.jaanu@luottamus.kymenhva.fi
Janne Patjas, PS
p. 045 849 3989
janne.patjas@luottamus.kymenhva.fi
Verna Sydänmaanlakka, SDP
p. 040 528 8175
verna.sydanmaanlakka@luottamus.kymenhva.fi
Sanna Jacksen, SDP
sanna.jacksen@gmail.com
Marjo Lakka, SDP
p. 040 838 5554
marjo.lakka@luottamus.kymenhva.fi
Jukka Nyberg, SDP
jukka.nyberg@kouvola.fi
Jarkko Harjumaaskola, SDP
p. 0400 747 381
jarkko.harjumaaskola@luottamus.kymenhva.fi
Nina Peltonen, SDP
p. 040 553 3829
nina.peltonen@luottamus.kymenhva.fi
Vesa Parkko, Kok.
p. 044 986 2057
vesa.parkko@luottamus.kymenhva.fi
Aleksi Kurki, Kok.
p. 044 324 8842
aleksi.kurki@luottamus.kymenhva.fi
Christa Carpelan, Kok.
p. 050 406 3763
christa.carpelan@luottamus.kymenhva.fi
Jutta Hartikainen, Kok.
jutta.hartikainen@luottamus.kymenhva.fi
Tapio Karvonen, Kok.
p. 040 746 7776
tapio.karvonen@luottamus.kymenhva.fi
Esko Lavonen, Kok.
esko.lavonen@luottamus.kymenhva.fi
Samuli Sibakoff, PS
p. 044 353 0673
samuli.sibakoff@luottamus.kymenhva.fi
Anja Kivelä, PS
anja.kivela@luottamus.kymenhva.fi
Markku Pakkanen, Kesk.
p. 050 512 2575
markku.pakkanen@luottamus.kymenhva.fi
Vesa Koskiaho, Kesk.
Riikka Turunen, Kesk.
p. 041 564 9570
riikka.turunen@luottamus.kymenhva.fi
Vappu Kuokka, Kesk.
Joona Mielonen, Vas.
joona.mielonen@luottamus.kymenhva.fi
Petri Pekkola, Vas.
petri.pekkola@luottamus.kymenhva.fi

Aluehallituksen kokoukset

Aluehallituksen kokoukset 2024

  • tiistai 23.1.2024
  • tiistai 13.2.2024
  • tiistai 5.3.2024
  • tiistai 26.3.2024
  • tiistai 16.04.2024
  • tiistai 14.05.2024
  • tiistai 11.6.2024
  • tiistai 25.6.2024
  • tiistai 20.8.2024
  • tiistai 10.9.2024
  • tiistai 8.10.2024
  • tiistai 29.10.2024
  • tiistai 12.11.2024
  • tiistai 10.12.2024
Takaisin ylös