Siirry sisältöön

Aluevaltuuston tehtävät

Aluevaltuusto vastaa sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen järjestämisestä alueellansa, vastaa hyvinvointialueen toiminnasta ja taloudesta sekä käyttää hyvinvointialueen ylintä päätösvaltaa.

Aluevaltuusto päättää muun muassa hyvinvointialuestrategiasta, hyvinvointialueen hallintosäännöstä sekä hyvinvointialueen talousarviosta ja taloussuunnitelmasta. Lisäksi aluevaltuusto asettaa aluehallituksen ja valitsee hyvinvointialuejohtajan.

Esityslistat ja pöytäkirjat

Aluevaltuuston esityslistat ja pöytäkirjat julkaistaan hyvinvointialueen asianhallintajärjestelmässä.

Aluevaltuuston kokoukset

Aluevaltuuston kokoukset ovat julkisia. Valtuuston kokouksia voi seurata suorana sekä katsoa tallenteena hyvinvointialueen YouTube-kanavalta.

Kokoukset vuonna 2024

  • ti 20.2.2024 PERUTTU
  • ti 9.4.2024 klo 17, Kotkan kaupungintalo
  • ti 28.5.2024 klo 12, Kouvolan kaupungintalo
  • ti 18.6.2024 klo 17, Kouvolan kaupungintalo
  • ti 24.9.2024 klo 17, Kotkan kaupungintalo
  • ti 19.11.2024 klo 17, Kotkan kaupungintalo
  • ti 17.12.2024 klo 12, Kouvolan kaupungintalo

Aluevaltuutetut 2022–2025

Aluevaltuutettujen sähköpostit ovat pääsääntöisesti muotoa etunimi.sukunimi@luottamus.kymenhva.fi.

AluevaltuutettuYhteystiedot
Jouko Leppänen, Kok., puheenjohtajajouko.leppanen@luottamus.kymenhva.fi
Ukko Bamberg, PS, 1. varapuheenjohtajap. 045 113 3100, ukko.bamberg@luottamus.kymenhva.fi
Paula Werning, SDP, 2. varapuheenjohtajap. 044 500 2469, paula.werning@luottamus.kymenhva.fi
Jenni Aikio, Vihr., 3. varapuheenjohtajap. 040 940 1529, jenni.aikio@luottamus.kymenhva.fi
Mikko Almgren, KDp. 040 540 3083, mikko.k.almgren@luottamus.kymenhva.fi
Katja Andrejev, Vihr.katja.andrejev@luottamus.kymenhva.fi
Mikaela Blomqvist-Lyytikäinen, KDmikaela.blomqvist-lyytikainen@luottamus.kymenhva.fi
Nina Brask, SDPp. 040 195 4847, nina.brask@luottamus.kymenhva.fi
Christa Carpelan, Kok.p. 050 406 3763, christa.carpelan@luottamus.kymenhva.fi
Lauri Eerola, Kok.p. 050 343 1892, lauri.eerola@luottamus.kymenhva.fi
Eeva-Liisa Frilander-Paavilainen, SDPp. 045 275 2520, eeva-liisa.frilander-paavilainen@luottamus.kymenhva.fi
Jarkko Harjumaaskola, SDPp. 0400 747 381, jarkko.harjumaaskola
@luottamus.kymenhva.fi
Jutta Hartikainen, Kok.jutta.hartikainen@luottamus.kymenhva.fi
Johanna Hasu, Kok.johanna.hasu@luottamus.kymenhva.fi
Hannah Honkanen, Kesk.p. 040 771 4214, hannah.honkanen@luottamus.kymenhva.fi
Henna Hovi, SDPp. 040 966 8805, Henna.Hovi@luottamus.kymenhva.fi
Juha Huhtalap. 040 763 1318, juha.huhtala@luottamus.kymenhva.fi
Inka Häkkinen, SDPp. 044 017 0982, inka.hakkinen@luottamus.kymenhva.fi
Tommi Iivonen, Vihr.p. 050 556 1880, tommi.iivonen@luottamus.kymenhva.fi
Elina Inkeroinen-Lalu, Kok.elina.inkeroinen-lalu@luottamus.kymenhva.fi
Mikko Jaanu, PSp. 040 704 1258, mikko.jaanu@luottamus.kymenhva.fi
Carina Jäntti, PScarina.jantti@luottamus.kymenhva.fi
Tapio Karvonen, Kok.p. 040 746 7776, tapio.karvonen@luottamus.kymenhva.fi
Kirsi Kekki, SDPkirsi.kekki@luottamus.kymenhva.fi
Elina Ketonen, Kok.elina.ketonen@luottamus.kymenhva.fi
Anja Kivelä, PSanja.kivela@luottamus.kymenhva.fi
Saara Kiventöyry, Kok.saara.kiventoyry@luottamus.kymenhva.fi
Piia Kleimola, Vas.p. 040 548 8016, piia.kleimola@luottamus.kymenhva.fi
Aleksi Kurki, Kok.p. 044 324 8842, aleksi.kurki@luottamus.kymenhva.fi
Juha Kytömäki, Kesk.p. 040 515 8588, juha.kytomaki@luottamus.kymenhva.fi
Sheikki Laakso, PSsheikki.laakso@luottamus.kymenhva.fi
Marjo Lakka, SDPp. 040 838 5554, marjo.lakka@luottamus.kymenhva.fi
Jari Larikka, Kok.p. 050 512 2454, jari.larikka@luottamus.kymenhva.fi
Esko Lavonen, Kok.p. 040 547 4970, esko.lavonen@luottamus.kymenhva.fi
Markku Leinonen, SDPp. 040 526 0861, markku.leinonen@luottamus.kymenhva.fi
Joona Mielonen, Vas.joona.mielonen@luottamus.kymenhva.fi
Pirjo Mussalo, SDPp. 050 356 3439, pirjo.mussalo@luottamus.kymenhva.fi
Jukka Nyberg, SDPjukka.nyberg@luottamus.kymenhva.fi
Antti Pakkanen, PSantti.pakkanen@luottamus.kymenhva.fi
Markku Pakkanen, Kesk.p. 050 512 2575, markku.pakkanen@luottamus.kymenhva.fi
Vesa Parkko, Kok.p. 044 986 2057, vesa.parkko@luottamus.kymenhva.fi
Janne Patjas, PSp. 045 849 3989, janne.patjas@luottamus.kymenhva.fi
Petri Pekkola, Vas.petri.pekkola@luottamus.kymenhva.fi
Nina Peltonen, SDPp. 040 553 3829, nina.peltonen@luottamus.kymenhva.fi
Riku Pirinen, SDPp. 040 065 9832, riku.pirinen@luottamus.kymenhva.fi
Ari Rinne, Liik.ari.rinne@luottamus.kymenhva.fi
Samuli Sibakoff, PSp. 044 353 0673, samuli.sibakoff@luottamus.kymenhva.fi
Jaana Suikkanen, Kok.jaana.suikkanen@luottamus.kymenhva.fi
Minna Suomi, SDPminna.suomi@luottamus.kymenhva.fi
Verna Sydänmaanlakka, SDPp. 040 528 8175, verna.sydanmaanlakka@luottamus.kymenhva.fi
Riikka Turunen, Kesk.p. 041 564 9570, riikka.turunen@luottamus.kymenhva.fi
Sanna Tähtinen, SDPp. 050 466 6927, sanna.tahtinen@luottamus.kymenhva.fi
Laila Uljas, Kesk.p. 050 339 0757, laila.uljas@luottamus.kymenhva.fi
Toni Vainikka, PStoni.vainikka@luottamus.kymenhva.fi
Ilari Van der Steen, PSp. 041 315 3108, ilari.vandersteen@luottamus.kymenhva.fi
Sami Virtanen, SDPp. 040 669 3933, sami.virtanen@luottamus.kymenhva.fi
Janne Wall, Kesk.p. 040 055 3312, janne.wall@luottamus.kymenhva.fi
Miia Witting, Kok.p. 040 724 2000, miia.witting@luottamus.kymenhva.fi
Mia Ylä-Outinen, Kesk.p. 050 490 8157, mia.yla-outinen@luottamus.kymenhva.fi
Takaisin ylös