Siirry sisältöön

Ajanvaraus ja asiointi

Miten varaan ajan, mistä löydän tietoa asiakasmaksuista? Muun muassa nämä tiedot löydät verkkosivujen Ajanvaraus ja asiointi -osiosta.

Ajanvaraus ja asiointi

Median yhteydenotot

Viestintäyksikkömme palvelee mediaa monipuolisesti viestintään liittyvissä asioissa, kuten haastattelu- ja materiaalipyynnöissä.

Media ja viestintä

Aluevaltuutettujen yhteystiedot

Luottamushenkilöiden yhteystiedot löytyvät Aluevaltuusto-osiosta.

Aluevaltuusto

Toimipisteiden yhteystiedot

Toimipisteidemme, kuten sairaaloidemme, terveysasemiemme, toimistojemme ja paloasemiemme yhteystiedot löydät Toimipisteet-sivulta.

Kirjaamo

Kymenlaakson hyvinvointialueen kirjaamo

Kirjaamon asiakaspalvelu on avoinna arkisin kello 9–15.

Käynti- ja postiosoite: Keskuskatu 19, 48100 Kotka

kirjaamo@kymenhva.fi

040 6296 630

Osoite

Kymenlaakson hyvinvointialueen kirjaamo

Kirjaamon asiakaspalvelu on avoinna arkisin kello 9–15.

Käynti- ja postiosoite: Keskuskatu 19, 48100 Kotka

kirjaamo@kymenhva.fi

040 6296 630

Vaihde

Kymenlaakson hyvinvointialueen vaihde

Arkisin klo 8-16

05 220 51

Pelastuslaitoksen asiakaspalvelu

Arkisin klo 8-16

05 231 61

Laskutus

Tältä sivulta löydät Kymenlaakson hyvinvointialueen laskutustiedot.

Kymenlaakson hyvinvointialueen y-tunnus on 3221311-5.

Vastaanotamme laskuja ensisijaisesti verkkolaskuina.

Verkkolaskujen välitystiedot

Verkkolaskuoperaattori: Telia
Välittäjätunnus: 003703575029
Verkkolaskuosoite (OVT-tunnus): 003732213115

Sosiaalipalvelujen maksusitoumukselliset laskut

Verkkolaskuoperaattori: Telia
Välittäjätunnus: 003703575029
Verkkolaskuosoite (OVT-tunnus): 003732213115100

Paperilaskuosoite/verkkolaskulla näkyvä laskutusosoite

Kymenlaakson hyvinvointialue
003732213115
PL 299
02066 DOCUSCAN

Sosiaalipalvelujen maksusitoumukselliset laskut

Kymenlaakson hyvinvointialue
003732213115100
PL 299
02066 DOCUSCAN

Voitte käyttää maksutonta Sarastian Toimittajaportaalia, mikäli teillä ei ole mahdollisuutta lähettää verkkolaskuja.

Laskulla tulee näkyä seuraavat tiedot:

  • Laskun saaja: Kymenlaakson hyvinvointialue
  • Kustannuspaikka/-viite ja toimitusosoite
  • Laskun asiatarkastajan nimi/yhteyshenkilö ja/tai tilausnumero (45XXXXXXXX tai 500XXX, jos tilaaja on sen ilmoittanut
  • Sosiaalipalveluiden maksusitoumuksen numero
  • Mikäli laskun liitettä ei pystytä liittämään verkkolaskulle, tulee lasku sekä liite lähettää skannauspalveluun

Yllä mainittuja sisältötietojen puuttuminen voi aiheuttaa maksun viivästymisen.

Laskutiedustelut

Laskuihin liittyvät tiedustelut:

Sähköinen asiointiwww.asiakaspalvelu.sarastia.fi(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)
​​​​​​​(siirryt toiseen palveluun)
Asiakaspalvelu: puh. 020 6399 400 (arkisin klo 8–14)

In English

The Wellbeing Service County of Kymenlaakso will primarily accept electronic invoices.

Our business ID is 3221311-5.

Information for electronic invoicing

Operator: Telia
Operator ID: 003703575029
E-invoicing Address (OVT-tunnus): 003732213115

Invoicing address/address that is shown in electronic invoice

Kymenlaakson hyvinvointialue
003732213115
PL 299
02066 DOCUSCAN

Each invoice must include the following information:

  • Recipient of the invoice: Kymenlaakson hyvinvointialue
  • The name of the ordering unit (e.g. cost centre data) and delivery address
  • Contact person or an inspector of the invoice
  • Purchase order number (if the ordering party has been informed that)
  • If the attachment cannot be attached to the e-invoice, should both the invoice and the attachment be sent us through Sarastia’s supplier portal.

If some of above-mentioned information is missing, it may cause the delay for payment.

Information requests relating invoices

Sarastia’s customer service online(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun) (in Finnish) or tel. +358 20 6399 400 (from Mon to Fri 08:00-14:00).

Hyvinvointialuejohtaja

Yhteydenotot pyydetään johdon assistentille.

Harri Hagman

Hyvinvointialuejohtaja

harri.hagman@kymenhva.fi

020 633 2113

Heini Mäenpää

Johdon assistentti

heini.maenpaa@kymenhva.fi

040 828 4100

Johtoryhmä

Harri Hagman

Hyvinvointialuejohtaja

harri.hagman@kymenhva.fi

020 633 2113

Anni Björklund

Viestintäjohtaja

Viestintäpalvelut

anni.bjorklund@kymenhva.fi

040 489 8664

Juhani Carlson

Pelastusjohtaja

Kymenlaakson pelastuslaitos

juhani.carlson@kymenhva.fi

05 2316200

Jyrki Gerlander

Toimitusjohtaja

Kymen Tuki

jyrki.gerlander@kymenhva.fi

020 633 4733

Mari Kuusisto

Johtajaylihoitaja

mari.kuusisto@kymenhva.fi

040 511 2188

Kati Kälviäinen

Talousjohtaja

Talouspalvelut

kati.kalviainen@kymenhva.fi

040 682 1290

Lauri Lehto

Toimialajohtaja, kehitysjohtaja

Strategia- ja integraatiopalvelut, kehittämispalvelut

lauri.lehto@kymenhva.fi

040 489 8652

Heini Mäenpää

Johdon assistentti

heini.maenpaa@kymenhva.fi

040 828 4100

Marja-Liisa Mäntymaa

Johtajaylilääkäri

marja-liisa.mantymaa@kymenhva.fi

020 633 2003

Marjut Nieminen

Henkilöstöjohtaja

HR-palvelut

marjut.nieminen@kymenhva.fi

040 661 3254

Anu Salonen

Sosiaalipalvelujohtaja

Sosiaalipalvelut

anu.salonen@kymenhva.fi

020 633 4300

Jaana Salovaara

Pääluottamusmies

Henkilöstön edustaja

jaana.salovaara@kymenhva.fi

020 633 4239

Kirsi Soidinsalo

Työsuojeluvaltuutettu

Henkilöstön edustaja

kirsi.soidinsalo@kymenhva.fi

Ismo Korhonen

Toimialajohtaja

Konsernipalvelut

ismo.korhonen@kymenhva.fi

040 668 8251

Kalle Eklund

Hallintojohtaja

kalle.eklund@kymenhva.fi

040 573 0288

Terveyden ja sairaanhoidon palvelut

Marja-Liisa Mäntymaa

Johtajaylilääkäri

marja-liisa.mantymaa@kymenhva.fi

020 633 2003

Pauliina Rönkä

Ylihoitaja

Terveydenhuollon ja hoitotyön yhteiset palvelut

pauliina.ronka@kymenhva.fi

Kimmo Salmio

Tulosaluejohtaja/vastuuylilääkäri

Akuuttipalvelu

kimmo.salmio@kymenhva.fi

040 488 4627

Riku Lamposaari

Ylihoitaja

Akuuttipalvelu

riku.lamposaari@kymenhva.fi

040 489 8369

Kari Kristeri

Tulosaluejohtaja/vastuuylilääkäri Perusterveydenhuollon vastaanotot ja osastopalvelut

kari.kristeri@kymenhva.fi

040 489 9399

Tanja Metsola

Ylihoitaja, vastaanottopalvelut ja suun terveydenhuolto

tanja.metsola@kymenhva.fi

040 649 1005

Teija Raivisto

Tulosaluejohtaja/vastuuylihammaslääkäri

Suunterveydenhuolto

teija.raivisto@kymenhva.fi

040 187 3057

Mia Tapiola

Tulosaluejohtaja/vastuuylilääkäri

Perhekeskuksen terveyspalvelut

mia.tapiola@kymenhva.fi

Salla Kärki

Ylihoitaja

Perhekeskuksen terveyspalvelut

salla.karki@kymenhva.fi

040 489 8472

Minna Rosenström

Ylihoitaja

Perusterveydenhuollon osastopalvelut

minna.rosenstrom@kymenhva.fi

Ari Ronkainen

Tulosaluejohtaja/vastuuylilääkäri

Psykiatriset ja päihdepalvelut

ari.ronkainen@kymenhva.fi

Susanna Rämä

Ylihoitaja

Psykiatriset ja päihdepalvelut

susanna.rama@kymenhva.fi

Mia Liitola

Tulosaluejohtaja/vastuuylilääkäri

Kuntoutuspalvelut

mia.liitola@kymenhva.fi

Tanja Tulkki

Ylihoitaja

Kuntoutuspalvelut

tanja.tulkki@kymenhva.fi

Mika Huuskonen

Tulosaluejohtaja/vastuuylilääkäri

Medisiiniset palvelut

mika.huuskonen@kymenhva.fi

Anne Heikkilä

Ylihoitaja

Medisiiniset palvelut

anne.m.heikkila@kymenhva.fi

Jussi Pentti

Tulosaluejohtaja/vastuuylilääkäri

Operatiiviset palvelut

jussi.pentti@kymenhva.fi

Maarit Kolehmainen

Ylihoitaja

Operatiiviset palvelut

maarit.kolehmainen@kymenhva.fi

Sosiaalipalvelut

Anu Salonen

Sosiaalipalvelujohtaja

Sosiaalipalvelut

anu.salonen@kymenhva.fi

020 633 4300

Mervi Takala

Tulosaluejohtaja

Asumispalvelut

mervi.takala@kymenhva.fi

0400 677 570

Tuula Jaakkola

Tulosaluejohtaja

Sosiaalihuollon asiakasneuvonta ja yhteiset palvelut

tuula.jaakkola@kymenhva.fi

040 753 9115

Kaisa Tuuri

Tulosaluejohtaja

Kotihoito ja kotihoidon tukipalvelut

kaisa.tuuri@kymenhva.fi

040 488 4227

Anna-Riitta Liakka

Tulosaluejohtaja

Aikuisten sosiaalipalvelut

anna-riitta.liakka@kymenhva.fi

040 776 5545

Tommi Reiman

Tulosaluejohtaja

Ikäihmisten sosiaalipalvelut

Tommi.Reiman@kymenhva.fi

040 489 8473

Riikka Mauno

Tulosaluejohtaja

Lasten, nuorten ja perheiden sosiaali- ja perhekeskuspalvelut

riikka.mauno@kymenhva.fi

040 483 1675

Mia Niemi-Aho

Tulosaluejohtaja

Vammaispalvelut

mia.niemi-aho@kymenhva.fi

0400 987 022

Pelastustoimi

Juhani Carlson

Pelastusjohtaja

Kymenlaakson pelastuslaitos

juhani.carlson@kymenhva.fi

05 2316200

Tero Vanhamaa

Pelastuspäällikkö

Pelastuspalvelut

tero.vanhamaa@kymenhva.fi

044 702 6320

Veli-Matti Heininen

Pelastuspäällikkö

Kehittämis- ja tukipalvelut

veli-matti.heininen@kymenhva.fi

044 702 6256

Timo Kuossari

Pelastuspäällikkö

Turvallisuuspalvelut

timo.kuossari@kymenhva.fi

044 702 6221

Hoitotyön johto

Mari Kuusisto

Johtajaylihoitaja

mari.kuusisto@kymenhva.fi

040 511 2188

Konsernipalvelut

Ismo Korhonen

Toimialajohtaja

Konsernipalvelut

ismo.korhonen@kymenhva.fi

040 668 8251

Kalle Eklund

Hallintojohtaja

kalle.eklund@kymenhva.fi

040 573 0288

Kati Kälviäinen

Talousjohtaja

Talouspalvelut

kati.kalviainen@kymenhva.fi

040 682 1290

Marjut Nieminen

Henkilöstöjohtaja

HR-palvelut

marjut.nieminen@kymenhva.fi

040 661 3254

Ritva Kiiski

Riskienhallintajohtaja

Riskienhallinta

ritva.kiiski@kymenhva.fi

040 193 1899

Anni Björklund

Viestintäjohtaja

Viestintäpalvelut

anni.bjorklund@kymenhva.fi

040 489 8664

Kirsi Pitkälä

Ostopalvelujohtaja

Ostopalvelut

kirsi.pitkala@kymenhva.fi

040 652 5955

Strategia- ja integraatiopalvelut

Lauri Lehto

Toimialajohtaja, kehitysjohtaja

Strategia- ja integraatiopalvelut, kehittämispalvelut

lauri.lehto@kymenhva.fi

040 489 8652

Matti Ahola

Tietohallintojohtaja

Tietohallintopalvelut

matti.ahola@kymenhva.fi

020 633 2006

Maija Kaltakari

Osaamisen johtaja

HRD-palvelut

maija.kaltakari@kymenhva.fi

020 633 2002

Heli Kainulainen

Integraatiopalvelujohtaja

Integraatiopalvelut

heli.kainulainen@kymenhva.fi

044 702 7500

Kymen Tuki

Jyrki Gerlander

Toimitusjohtaja

Kymen Tuki

jyrki.gerlander@kymenhva.fi

020 633 4733

Seppo Pajari

Palveluliiketoiminnan johtaja

044 2691 624

Jari Toikka

Toimitilajohtaja

Rakennuttaminen ja toimitilapalvelut

040 4898 544

Takaisin ylös