Siirry sisältöön

Tuemme oppilaita ja opiskelijoita

Opiskeluhuollon kuraattorit ja psykologit toimivat kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin edistämiseksi yhteisöllisessä ja yksilökohtaisessa työssä. He ovat mukana suunnittelemassa ja toteuttamassa oppilaitoksen opiskeluhuoltotyötä.

Opiskeluhuoltotyöllä tarkoitetaan koulu- ja oppilaitosyhteisössä tehtävää työtä, jolla pyritään edistämään oppilaan ja opiskelijan oppimista sekä psyykkistä ja fyysistä terveyttä ja sosiaalista hyvinvointia. Opiskeluhuolto koostuu yhteisöllisestä ja yksilökohtaisesta opiskeluhuollosta. 

Yhteisöllinen työ 

Opiskeluhuoltotyö on ensisijaisesti ennaltaehkäisevää ja yhteisöllistä, ja sillä pyritään vaikuttamaan laajasti koko kouluyhteisön hyvinvointiin. Yhteisöllistä opiskeluhuoltoa toteutetaan suunnitelmallisesti yhteistyössä oppilaiden ja opiskelijoiden, huoltajien ja koko kouluyhteisön kanssa.

Yhteisöllisellä työllä pyritään muun muassa edistämään vuorovaikutustaitoja ja mielen hyvinvointia, ehkäisemään kiusaamista ja väkivaltaa, tukemaan koulunkäyntiä ja oppimista sekä parantamaan oppimisympäristön terveellisyyttä ja turvallisuutta sekä vahvistamaan opiskelijoiden ja huoltajien osallisuutta. Kuraattorin ja psykologin yhteisöllinen työ oppilaitoksessa on esimerkiksi hyvinvointia tukevien ryhmien, teemapäivien tai –viikkojen järjestämistä ja niissä mukana olemista sekä työskentelyä luokissa. 

Yksilökohtainen työ 

Yksilökohtaiseen opiskeluhuoltoon sisältyvät opiskeluhuollon kuraattorin, psykologin, terveydenhoitajan ja lääkärin palvelut sekä tapauskohtaisesti koottava monialainen asiantuntijaryhmä. Opiskeluhuollon kuraattori ja psykologi pyrkivät vahvistamaan oppilaan tai opiskelijan kokonaisvaltaista hyvinvointia. Keskeistä työssä on mielen hyvinvoinnin, opinnoissa jaksamisen ja opintojen etenemisen sekä kasvun ja kehityksen tukeminen. Työ sisältää oppilaiden, opiskelijoiden ja perheiden ohjausta, neuvontaa ja tukea sekä konsultointia verkostoissa. 

Opiskeluhuollon kuraattori on sosiaalityön asiantuntija, joka tukee esimerkiksi jaksamiseen ja motivaatioon sekä vuorovaikutukseen ja sosiaalisiin suhteisiin liittyvissä asioissa. Opiskeluhuollon psykologin työn painopisteitä ovat mielenterveyden edistäminen ja tukeminen sekä oppimisvaikeuksien ja koulunkäyntivaikeuksien arviointi ja tukitoimien suunnittelu. 

Näin saat yhteyden kuraattoriin ja psykologiin

Opiskeluhuollon kuraattorit ja psykologit työskentelevät esiopetuksessa, perusopetuksessa ja toisella asteella. Palvelut ovat vapaaehtoisia, maksuttomia ja luottamuksellisia.

Työskentelyn käynnistämiseksi kuraattoriin ja psykologiin voi olla yhteydessä lapsi tai nuori itse, huoltaja tai oppilaitoksen työntekijä tai yhteistyökumppani.

Ota yhteyttä puhelimitse, sähköpostitse tai paikan päällä

Voit ottaa yhteyttä oman oppilaitoksesi kuraattoriin tai psykologiin soittamalla, lähettämällä tekstiviestin tai sähköpostiviestin. Voit myös käydä kuraattorin tai psykologin luona sopimassa tapaamisajasta. Löydät kuraattorin ja psykologin yhteystiedot alapuolella olevasta yhteystietolistauksesta.

Varaa aika asiointipalvelussa kuraattorin tai psykologin ensikäynnille

Toisen asteen opiskelijat voivat varata ajan kuraattorin tai psykologin ensikäynnille joko lähi- tai etätapaamiseen myös digitaalisen asiointipalvelun kautta. Ensikäynti on tarkoitettu opiskelijoille, joilla ei ole voimassa olevaa asiakkuutta. Ajanvarausta varten tarvitset pankkitunnukset tai mobiilivarmenteen.

Kirjaudu asiointipalveluun

Varaa aika kuraattorin tai psykologin ensikäynnille 

Kuraattorin tai psykologin ensikäynnillä voit keskustella mieltä askarruttavista asioista, jotka liittyvät esimerkiksi hyvinvointiin ja opiskeluun.  Voit varata ajan oman oppilaitoksesi kuraattorin tai psykologin ensikäynnille myös digitaalisen asiointipalvelun kautta. Voit varata ajan ensikäynnin lähi- tai etätapaamiseen, jos sinulla ei ole voimassa olevaa asiakkuutta oppilaitoksesi kuraattorille tai psykologille.

Kuraattoreiden ajanvaraus on tällä hetkellä käytössä kaikissa muissa Kymenlaakson toisen asteen oppilaitoksissa, paitsi Kiipulan ammattiopistossa, Valkealan opistossa ja ammattiopisto Spesiassa.

Psykologin ajanvaraus on tällä hetkellä mahdollista Kouvolan yhteislyseon, Kuusankosken lukion ja Haminan lukion opiskelijoille, sekä Edukon turvallisuusalan, taideteollisuusalan, media-alan ja kuvallisen ilmaisun, tekstiili- ja muotialan, tieto- ja viestintätekniikan, pintakäsittelyalan ja hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinnon opiskelijoille.

Miten varaan ajan? 

  • Ajanvarausta varten tarvitset pankkitunnukset tai mobiilivarmenteen.  
  • Kirjaudu Hyvis-asiointipalveluun
  • Siirry ”Ajanvaraus” ja valitse ”Opiskeluhuollon psykologi- ja kuraattoripalvelut” 

Opiskeluhuollon kuraattorit ja psykologit

Hamina

Hanna Hummel

Opiskeluhuollon psykologi

Pappilansalmen koulu ja Haminan lukio

hanna.hummel@kymenhva.fi

040 481 3426

Riikka Issakainen

Opiskeluhuollon kuraattori

Haminan lukio, Harjun oppimiskeskus, Klamilan alakoulu ja esiopetus

riikka.issakainen@kymenhva.fi

040 557 5669

Eija Kiiski

Opiskeluhuollon kuraattori

Vehkalahden koulu, Ruissalon esiopetus, Neuvottoman koulu ja esiopetus, Pyhällön koulu ja esiopetus

eija.kiiski@kymenhva.fi

040 545 9571

Anni Kivenjuuri

Opiskeluhuollon kuraattori

Ekami, Haminan kampus

anni.kivenjuuri@kymenhva.fi

0407791186

Heini Sainio

Opiskeluhuollon psykologi

Konsultoiva psykologi Kouvola, Hamina, Miehikkälä ja Virolahti

heini.sainio@kymenhva.fi

040 592 1241

Minna Tommiska

Opiskeluhuollon kuraattori

Pappilansalmen koulu ja esiopetus, Poitsilan koulu esiopetus Esikko, Kirkkojärven koulu

minna.tommiska@kymenhva.fi

040 594 2373

Markus Tähti

Opiskeluhuollon kuraattori

Aseman koulu ja esiopetus, Husulan koulu ja esiopetus, Uuden Summan koulu ja esiopetus

markus.tahti@kymenhva.fi

040 547 5067

Kotka

Hanna Fiseha

opiskeluhuollon etäpsykologi

Kotka Ekami Malmingin ja Kotekon kampukset

hanna.fiseha@kymenhva.fi

0408094125

Anna-Maria Jurva

Opiskeluhuollon kuraattori

Kotka Ekami sosiaali- ja terveysala sekä merenkulku kansipuoli

anna-maria.jurva@kymenhva.fi

040 842 9747

Mia Kotola

Opiskeluhuollon kuraattori

Kotkansaaren koulu: Haukkavuori ja Pihkoon koulu sekä näiden esiopetukset

mia.kotola@kymenhva.fi

040 778 9491

Reetta Lauretsalo

Opiskeluhuollon psykologi

Haukkavuoren koulu ja esiopetus, Keskuskoulun 6.-luokat ja erityisopetuksen pienryhmät

reetta.lauretsalo@kymenhva.fi

0401884286

Päivi Lehtoranta

Opiskeluhuollon kuraattori

Helilän koulu ja Otsolan koulu (ei esiopetus)

paivi.lehtoranta@kymenhva.fi

040 830 4508

Niina Leinonen

Opiskeluhuollon kuraattori

Kotkansaaren koulu: Keskuskoulu ja Ruonala sekä Ruonalan esiopetus

niina.leinonen@kymenhva.fi

040 779 2571

Satu Liiri

Opiskeluhuollon kuraattori

Rauhalan koulu, Hakalan koulu ja näiden esiopetukset sekä Otsolan ja Kotka Svenska Samskolan esiopetukset

satu.liiri@kymenhva.fi

040 637 3170

Mari Lillman

Opiskeluhuollon psykologi

Konsultoiva psykologi Kotka ja Kouvola

mari.koskela@kymenhva.fi

040 198 0415

Suvi Lommi

Opiskeluhuollon kuraattori

Mussalon koulu ja esiopetus, Aittakorven koulu ja esiopetus

suvi.lommi@kymenhva.fi

040 746 9132

Tiija Manner

Opiskeluhuollon kuraattori

Karhulan yläkoulu ja lukio

tiija.manner@kymenhva.fi

040 746 9134

Maiju Nurminen

Opiskeluhuollon kuraattori

Kotkan lyseo, Kotkan aikuislukio

maiju.nurminen@kymenhva.fi

040 719 5059

Anne Närhi

Opiskeluhuollon kuraattori

Tavastilan koulu, Korkeakosken koulu ja Kyminkartanon koulu ja näiden esiopetukset

anne.narhi@kymenhva.fi

040 681 3354

Taru Ström

Opiskeluhuollon kuraattori

Kotka Ekami, Malmingin kampus (sis. merenkulku konepuoli)

taru.strom@kymenhva.fi

040 480 5009

Salla Tiainen

Opiskeluhuollon kuraattori

Ekami, Kotekon kampus ja Spesia Kotkan toimipiste

salla.tiainen@kymenhva.fi

0406472856

Jaana Tolonen-Lindberg

Opiskeluhuollon kuraattori

Karhuvuoren koulu ja Kotka Svenska Samskola (poislukien esiopetus)

jaana.tolonen-lindberg@kymenhva.fi

040 757 6941

Anna Vinni

Opiskeluhuollon kuraattori

Langinkosken koulu ja esiopetus, Hovinsaaren koulu ja esiopetus

anna.vinni@kymenhva.fi

 040 744 8509

Kouvola

Anne Arponen

Opiskeluhuollon kuraattori

Inkeroisten yhtenäiskoulu, Viialan koulu sekä Viialan, Nurmiröllien, Inkeroisten ja Anjalan esiopetus

anne.m.arponen@kymenhva.fi

040 838 5083

Sami Arponen

Opiskeluhuollon psykologi

Eskolanmäen koulu, Voikkaan koulu, Tähteenkadun koulu

sami.arponen@kymenhva.fi

040 357 8245

Marika Elg

Opiskeluhuollon kuraattori

Kouvolan Eduko

marika.elg@kymenhva.fi

040 051 0557

Noora Haapaniemi

Opiskeluhuollon psykologi

Yhteislyseon lukio

noora.haapanimi@kymenhva.fi

040 489 9287

Anu Hassel

Opiskeluhuollon psykologi

Kuusankosken lukio ja Kouvolan Eduko

anu.hassel@kymenhva.fi

0406614069

Riikka Holopainen

Opiskeluhuollon kuraattori

Kouvolan yhteiskoulu, Utti, Kaipiaisten, Lehtomäen, Lehdokin, Keskustan pk, Jaakonpuiston, Mielakan ja Käpylän esiopetus

riikka.holopainen@kymenhva.fi

0400 803 241

Eija Honkakoski

Opiskeluhuollon kuraattori

Kouvolan Eduko

eija.honkakoski@kymenhva.fi

040 835 8668

Kaisa Hyppänen

Opiskeluhuollon kuraattori

Naukion yhtenäiskoulu, Keskustan koulu, Steiner ja Naukion päiväkodin esiopetus

kaisa.hyppanen@kymenhva.fi

044 223 8951

Elisa Hyttinen

Opiskeluhuollon kuraattori

Urheilupuiston koulu ja Jokela-Niinistön koulu

elisa.hyttinen@kymenhva.fi

040 358 1481

Kati Joukainen

Opiskeluhuollon kuraattori

Korian koulu, Kuusankosken lukio, Napan esiopetus

kati.joukainen@kymenhva.fi

040 580 5598

Ulla Jutila

Opiskeluhuollon kuraattori

Eskolanmäen koulu, Yhteislyseon lukio, Aamuruskon esiopetus

ulla.jutila@kymenhva.fi

040 845 9799

Heidi Kangaskolkka

Opiskeluhuollon kuraattori

Kouvolan Eduko

heidi.kangaskolkka@kymenhva.fi

040 849 6669

Maiju Laine

Opiskeluhuollon kuraattori

Myllykosken yhtenäiskoulu, Sippolan koulu, Sippolan päiväkodin, Myllykosken päiväkodin ja Pihlajan esiopetus

maiju.laine@kymenhva.fi

040 483 3532

Katja Lehtinen

Opiskeluhuollon psykologi

Mansikkamäen koulu, Utin koulu, Käpylän ja Lehtomäen esiopetus

katja.h.lehtinen@kymenhva.fi

0406685114

Mari Lillman

Opiskeluhuollon psykologi

Konsultoiva psykologi Kotka ja Kouvola

mari.koskela@kymenhva.fi

040 198 0415

Teija Mauro

Opiskeluhuollon kuraattori

Hirvelän koulu, Jaalan koulu, Pilkanmaan koulu, Tähteenkadun koulu, Careakoulu ja sairaalakoulu, Voikkaan koulu sekä Jaalan ja Voikkaan esiopetus

teija.mauro@kymenhva.fi

044 223 8952

Outi Rasimus

Opiskeluhuollon kuraattori

Mansikkamäen koulu, Aurinkopoika ja Palokangas esiopetus

outi.rasimus@kymenhva.fi

0400 976 310

Elina Ruhanen

Opiskeluhuollon kuraattori

Sarkolan koulu, Kaunisnurmen koulu ja Merivirran, Merituulen, Nurmilinnun, Haanojan, Puistolan ja Pilke päiväkotien esiopetus

elina.ruhanen@kymenhva.fi

040 489 9437

Heini Sainio

Opiskeluhuollon psykologi

Konsultoiva psykologi Kouvola, Hamina, Miehikkälä ja Virolahti

heini.sainio@kymenhva.fi

040 592 1241

Ulla Sireeni-Koistinen

Opiskeluhuollon psykologi

Sarkolan koulu, Vahteron koulu, Kaunisnurmen koulu

ulla.sireeni-koistinen@kymenhva.fi

040 489 9184

Essi-Ilona Sorsa

Opiskeluhuollon kuraattori

Valkealan yhtenäiskoulu, Kääpälän koulu sekä Kirkonseudun, Ruusulaakson, Villekullan ja Marja-ahon esiopetus

essi-ilona.sorsa@kymenhva.fi

040 701 0090

Juha-Matti Tolvanen

Opiskeluhuollon kuraattori

Kymintehtaan koulu ja esiopetus, Niskalan, Mäyräkorven, Killinkin, Ekholmintien, Mäkikylän, Sairaalanmäen, Päivänkehrän ja Lekis esiopetus

juha-matti.tolvanen@kymenhva.fi

0404899181

Karita Valo

Opiskeluhuollon kuraattori

Yhteislyseon lukio ja Iltalukio

karita.valo@kymenhva.fi

040 6475 018

Anni Vuorinen

Opiskeluhuollon kuraattori

Elimäen yhtenäiskoulu, Vahteron koulu ja Peippolan, Hiivurin, Upseerin ja Lehvätien esiopetus

anni.vuorinen@kymenhva.fi

040 546 1779

Suvi Yrjönen

Opiskeluhuollon kuraattori

Kouvolan Eduko

suvi.yrjonen@kymenhva.fi

040 483 3677

Miehikkälä ja Virolahti

Kati Huovila

Opiskeluhuollon kuraattori

Suurmiehikkälän alakoulu, Kirkonkylän alakoulu, Miehikkälän yläkoulu, Virojoen alakoulu, Virojoen yläkoulu ja lukio ja esiopetus

kati.huovila@kymenhva.fi

040 536 9354

Riikka Issakainen

Opiskeluhuollon kuraattori

Haminan lukio, Harjun oppimiskeskus, Klamilan alakoulu ja esiopetus

riikka.issakainen@kymenhva.fi

040 557 5669

Heini Sainio

Opiskeluhuollon psykologi

Konsultoiva psykologi Kouvola, Hamina, Miehikkälä ja Virolahti

heini.sainio@kymenhva.fi

040 592 1241

Pyhtää

Kari Siljander

Opiskeluhuollon kuraattori

Pyhtää

kari.siljander@kymenhva.fi

040 557 8495

Nuoria rannalla pilvisenä päivänä.

Onks tää normaalia?

Onks tää normaalia? -verkkopalvelu antaa nuorille apua matalalla kynnyksellä arjen eri huoliin liittyen. Sivustolla voi tehdä huolitestin sekä keskustella ammattilaisen kanssa chatissa maanantaista torstaihin klo 16-18.

Psykososiaalisen opiskeluhuollon vastuuhenkilöt

Henna Karvonen

Toimintayksikön päällikkö

Psykososiaalinen opiskeluhuolto

henna.karvonen@kymenhva.fi

040 489 9159

Tuula Anttila

Opiskeluhuollon johtava kuraattori

tuula.s.anttila@kymenhva.fi

040 672 5400

Maija Vilen

Opiskeluhuollon johtava psykologi

maija.vilen@kymenhva.fi

040 483 2175

Takaisin ylös